sú majstrov, ktorí skrývajú príznaky zdravotného problému alebo bolesti. V čase, keď prejavujú príznaky, sú zvyčajne skutočne chorá. Učením sa, čo je pre vašu mačku normálne, a sledovaním aj jemných zmien, môžete spoznať niektoré problémy včas a nechať svoju mačku vidieť svoj veterinárny lekár skôr, ako sa stanú vážnymi.

Mačky sú stvorenia zvyku a dokonca aj jemné zmeny z ich normálneho správania a rutiny môžu byť dôvodom na obavy. Zmeny chuti do jedla, návyky na pitie, rutinu podstielky, starostlivosť a dokonca aj zvuk hlasu vašej mačky môžu byť príznaky, že niečo nie je v poriadku.

Okrem sledovania jemných zmien je jedným z najlepších spôsobov, ako sledovať zdravie vašej mačky doma, vykonávať pravidelné kontroly zdravia vašej mačky. Tieto mesačné kontroly nie sú podriadení pravidelnou veterinárnou starostlivosťou. Všetky mačky musia absolvovať najmenej ročné skúšky veterinárnym lekárom; Mačky staršie ako sedem rokov musia absolvovať dvojročné skúšky.

Pri vykonávaní mesačnej zdravotnej kontroly pre svoju mačku sa budete chcieť pozrieť na nasledujúce:

Váha

Hmotnosť vašej mačky môže byť dobrým znakom jej zdravia – ale iba ak to sledujete. Postupné chudnutie alebo zisk môže byť ťažké rozpoznať u mačiek. V ideálnom prípade by ste si mali kúpiť ekonomický digitálny rozsah vytvorený pre deti. Tieto stupnice merajú presné libry a unce. Prípadne sa zvážte v pravidelnej stupnici sprchy, ako sa odvážte pri držaní svojej mačky. Rozdiel je, že váha vašej mačky. Aj keď to nie je také presné ako detská stupnica, stále vám to umožní všimnúť si niektoré výkyvy.

Pokožka

Kabát vašej mačky musí byť plný a lesklý. Koža nesmie byť suchá a šupinatá.

Nos

Nos vašej mačky musí byť vlhký a čistý, nie suchý a popraskaný. Nemalo by dôjsť k výtoku alebo krvácaniu.

Uši

Uši musia byť čisté a suché. Malé množstvo ušného vosku je normálne a dá sa jemne vyčistiť ponorením bavlnenej gule do teplej vody a octu. Ak si všimnete akékoľvek vypúšťanie alebo zápach zo ušného kanála, môže to byť príznakom infekcie. Kávová zem ako hnedá alebo červená výtok z ucha môže byť príznakom uší roztoče.

Oči

Oči musia byť jasné a jasné, bez vypúšťania. Tretie očné veko vašej mačky sa môže často čiastočne dostať cez oko, keď je ospalý, ale nesmie byť vždy viditeľné. Žiaci musia mať rovnakú veľkosť a musia reagovať na zmeny svetla.

Ústie

Ak vám vaša mačka nechá, jemne otvorte ústa, aby si skontroloval zuby a ďasná. Ak sú jeho ďasná červené alebo z jeho úst vychádza silný zápach, vaša mačka má zubnú chorobu, ktorú bude musieť osloviť veterinárny lekár. Medzi ďalšie príznaky oveľa pokročilejšieho zubného ochorenia patrí ťažkosti, nadmerné slintanie a labky v ústach.

Pazúry

Vaša mačka bude musieť mať čas od času často jeho pazúry. Je to tiež dobrá príležitosť skontrolovať akékoľvek klince na špičke alebo zranenia v podložkách labky. Pazúry, ktoré sú príliš dlhé, sa môžu chytiť na koberci alebo čalúnenie a roztrhané. Ak máte problémy s orezaním nechtov mačky, získajte niekoho, kto vám pomôže alebo vezme vašu mačku na veterinárnu kliniku na obloženie nechtov.

Dýchanie

Vaše mačky dýchanie musia byť plynulé a bez námahy. Normálna rýchlosť dýchacích ciest mačky je medzi 20 až 30 dychmi za minútu v pokoji. Môžete to zmerať načasovaním dýchania mačky na 15 sekúnd a vynásobením štyroch. Šípanie a kašeľ sú ukazovateľmi potenciálne závažných problémov. Rýchle, namáhavé alebo otvorené dýchanie môže byť smrteľné a vyžaduje si pohotovostnú lekársku starostlivosť.

Hydratácia

Jemne pritlačte pokožku medzi čepeľami pre nosenie do malého stanu. Koža musí takmer okamžite vyraziť späť do normálnej polohy. Ďalším spôsobom, ako skontrolovať hydratáciu, je zabezpečenie toho, aby boli ďasná vlhké na dotyk.

Mobilita

Vyzerá vaša mačka pri chôdzi nepokojne alebo rigidná? Môžete kontrolovať príznaky zranenia alebo artritídy.

Praktická skúška

Ruky spúšťajte po celom tele mačky s jemným tlakom. Ak vaša mačka reaguje nepohodlie v ktorejkoľvek oblasti alebo ak si všimnete nejaké hrudky a hrbole, zoberte mačku k svojmu veterinárovi.

Vykonaním tejto mesačnej kontroly a udržiavaním kariet o normálnom správaní vašej mačky si budete môcť okamžite všimnúť akékoľvek zmeny a uistite sa, že akékoľvek problémy sa riešia skôr, ako sa stanú vážnymi.

Foto: Alan Turkus, Flickr Creative Commons

Tento príspevok bol prvýkrát uverejnený v roku 2018 a bol aktualizovaný.

Ingrid King

Obsah
Váha
Pokožka
Nos
Uši
Oči
Ústie
Pazúry
Dýchanie
Hydratácia
Mobilita
Praktická skúška

Mohlo by sa vám páčiť:
Skontrolujte, či doma Wellness Test pomáha včas objaviť problémy

Domáce testovanie môže pomôcť včas objaviť možné zdravotné problémy

Ako skontrolovať zásadné znaky mačky

«Mews a NIPS: Cat People Netflix Dispels Stereotyps
Petfusion Multifunkčný nábytok na skladovanie poličky na okno »

25 komentárov k tomu, ako urobiť domácu kontrolu zdravia pre svoju mačku

Sue Brandes hovorí:

27. júla 2021 o 15:30

Ďakujem. Všimol som si, že Mitziho dýchanie bolo divné a rýchle a zdá sa, že onanullnull

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *