AddSThis zdieľanie ButtonsShare na FacebookfacebookShare na TwittertwittertwitterShare na PinterestPinterestPinterestShare do Moreaddthismore2

Správne odstránenie kliešťov z našich zvierat je veľmi dôležité pri prevencii početných chorôb prenášaných kliešťami, ako je lymská choroba, skalnatá hora našla horúčku a ehrlichióza. Najčastejšou chybou, ktoré strážcovia zvierat robia pri odstraňovaní kliešťov, je neodstránenie celého klieštia tým, že sa pokúšajú skrútiť zahodenú kliešť z pokožky, a/alebo nechať v kliešťovej hlave.

Na odstránenie kliešťov som najprv poučil klientov, aby držali bavlnenú guľu ponorenú do minerálneho oleja proti kliešte až na jednu minútu. Pomocou pinzetu alebo špeciálnych výrobkov na odstraňovanie kliešťov, ako je napríklad výsledok kliešte, je najlepšie získať pokožku, ktorá obklopuje kliešť a snaží sa získať hlavu. Pokúste sa vyhnúť telu kliešťov. V jednom stabilnom pohybe a bez trhania je potom najlepšie ťahať pevne a neustále priamo smerom von. Krútenie zvyčajne zanecháva hlavu za sebou. Najbežnejšou chybou je tlmenie kliešťov, čo môže viesť k prenosu choroby spôsobujúceho baktérie do krvného obehu domáceho maznáčika.

Odstránenie kliešťov holými prstami sa tiež neodporúča z dôvodu rizika prenosu chorôb na opatrovníka zvierat. Spálenie kliešťov s zápasom by sa tiež nemalo používať. Po odstránení klieštia ho vložte do pohára trenia alkoholu. Nie je neobvyklé vidieť nárazovú alebo miernu kožnú reakciu po odstránení klieštia, ktoré je možné liečiť lokálnymi antibiotikami a/alebo hydrokortizónom. Najlepšia prevencia kliešťov prenášaného ochorenia na naše zvieratá a/alebo USA je, samozrejme, použitie dobrého účinného kontrolného opatrenia kliešťov, ako je napríklad topické preventívne kliešte Frontline Plus alebo K9 Advantix II.

Kliešte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *